Baby Food Cost

Baby Food Cost

How much baby food should cost. Prices paid and comments from CostHelper's team of professional journalists and community of users. Powders are least .
Cost: Calorie for calorie, baby food is not especially cheap. A jar will cost you in the neighborhood of a dollar or more, and if you're eating 16 jars a day, the cost .
If your baby eats 3 jars a day, that equates to $45 per month. Now, if you were to make the same amount of food, it would only cost you about $15 which would .
This calculator uses the official Consumer Price Index for Baby food from the U.S. Bureau of Labor Statistics. Baby food costing $10 in 2000 would cost $14.55 in .

Tags: